What would you like to know?
Share this Story

How to save money on groceries

Still hungry -- or just want more food ideas? Get many more recipes in our Food & Cooking recipe section!

Spend less eat better

A home-cooked supper costs the typical American family of four about $5 per person, and that figure is on the rise. But you can beat the trend. Use these tips for easy, affordable meals that will have you spending less but eating better.



Budget-friendly beans and grains

Hit a whole in one: There's no better budget stretcher than cooking with whole grains. Pearl barley ($.90 a pound), brown rice ($1.15 a pound), and bulgur ($1.76 a pound) are low in fat, high in protein, and tummy-filling. Combine with meat or veggies to make a little go a long, healthy way.
Try dry: Dried beans, lentils, and split peas are less than $1 a pound and packed with nutrition. Cook up a pot and eat for three nights, turning them into a satisfying, Southern-style meal, Veggie Bean Burgers, or Pasta e Fagioli.
Do the math: A box of rice pilaf will set you back $2.29 and yield three cups, or one meal. Spend a dollar more on a five-pound bag of rice, and get the equivalent of 50 cooked cups. Mix with onions and chicken broth for DIY pilaf.



Reprinted with permission of Hearst Communications, Inc. Originally published: How to Save Money on Groceries

5 of 6
Tagged in
Recommended for You
Comments
Hot
New in Food & Recipes
Close

And you'll see personalized content just for you whenever you click the My Feed .

SheKnows is making some changes!