Share this Story

What convenience costs at the grocery store

Still hungry -- or just want more food ideas? Get many more recipes in our Food & Cooking recipe section!

How much are you really paying?

When it comes to your grocery shopping, here are the results of our time-versus-money comparison!


Ground beef (85% lean)
$.92 per 4-oz. patty



Beef patties (85% lean), premade
$1.05 per 4-oz. patty

2 of 13
Tagged in
New in Food & Recipes

And you'll see personalized content just for you whenever you click the My Feed .

SheKnows is making some changes!

b h e a r d !

Welcome to the new SheKnows Community,

where you can share your stories, ideas

and CONNECT with millions of women.

Get Started