SECTIONS
What would you like to know?
Share this Story
/

2015 Critics' Choice TV Awards winners list was the most diverse we've seen

Julie Sprankles is a freelance writer living in the storied city of Charleston, SC. When she isn't slinging sass for SheKnows, she enjoys watching campy SyFy creature features (Pirahnaconda, anyone?), trolling the internet for dance work...

Who won at the 2015 Critics' Choice TV Awards? Follow along as we update, live

Can't wait to see if your favorite TV show will get the recognition it deserves this year? Well, the wait is over. We'll be updating the 2015 Critics' Choice Award winners list live as each winner is announced. Find out if your favorites take home top honors!

Best Comedy Series

Broad City (Comedy Central)
Jane the Virgin (The CW)
Mom (CBS)
WINNER: Silicon Valley (HBO)
Transparent (Amazon)
Veep (HBO)
You're the Worst (FX)

Best Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson, Blackish (ABC)
Chris Messina, The Mindy Project (FOX)
WINNER: Jeffrey Tambor, Transparent (Amazon)
Johnny Galecki, The Big Bang Theory (CBS)
Thomas Middleditch, Silicon Valley (HBO)
Will Forte, The Last Man on Earth (FOX)

More: Critics' Choice TV Awards was filled with 6 really strange moments

Best Actress in a Comedy Series

WINNER: Amy Schumer, Inside Amy Schumer (Comedy Central)
Constance Wu, Fresh Off the Boat (ABC)
Gina Rodriguez, Jane the Virgin (The CW)
Ilana Glazer, Broad City (Comedy Central)
Julia Louis-Dreyfus, Veep (HBO)
Lisa Kudrow, The Comeback (HBO)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Adam Driver, Girls (HBO)
Cameron Monaghan, Shameless (Showtime)
Jaime Camil, Jane the Virgin (The CW)
WINNER: T.J. Miller, Silicon Valley (HBO)
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Tony Hale, Veep (HBO)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

WINNER: Allison Janney, Mom (CBS)
Carrie Brownstein, Portlandia (IFC)
Eden Sher, The Middle (ABC)
Judith Light, Transparent (Amazon)
Mayim Bialik, The Big Bang Theory (CBS)
Melanie Lynskey, Togetherness (HBO)

Best Guest Performer in a Comedy Series

Becky Ann Baker, Girls (HBO)
WINNER: Bradley Whitford, Transparent (Amazon)
Josh Charles, Inside Amy Schumer (Comedy Central)
Laurie Metcalf, The Big Bang Theory (CBS)
Peter Gallagher, Togetherness (HBO)
Susie Essman, Broad City (Comedy Central)

Best Movie Made for Television

WINNER: Bessie (HBO)
Killing Jesus (National Geographic Channel)
Nightingale (HBO)
A Poet in New York (BBC America)
Stockholm, Pennsylvania (Lifetime)

Best Limited Series

24: Live Another Day (FOX)
American Crime (ABC)
The Book of Negroes (BET)
The Honorable Woman (Sundance)
WINNER: Olive Kitteridge (HBO)
Wolf Hall (PBS)

Best Actor in a Movie or Limited Series

WINNER: David Oyelowo, Nightingale (HBO)
James Nesbitt, The Missing (Starz)
Kiefer Sutherland, 24: Live Another Day (FOX)
Mark Rylance, Wolf Hall (PBS)
Michael Gambon, The Casual Vacancy (HBO)
Richard Jenkins, Olive Kitteridge (HBO)

Best Actress in a Movie or Limited Series

Aunjanue Ellis, The Book of Negroes (BET)
Felicity Huffman, American Crime (ABC)
WINNER: Frances McDormand, Olive Kitteridge (HBO)
Jessica Lange, American Horror Story: Freak Show (FX)
Maggie Gyllenhaal, The Honorable Woman (Sundance)
Queen Latifah, Bessie (HBO)

More: Chris Brown stuns haters with his "date" to Billboard Music Awards (VIDEO)

Best Supporting Actor in a Movie or Limited Series

WINNER: Bill Murray, Olive Kitteridge (HBO)
Cory Michael Smith, Olive Kitteridge (HBO)
Elvis Nolasco, American Crime (ABC)
Finn Wittrock, American Horror Story: Freak Show (FX)
Jason Isaacs, Stockholm, Pennsylvania (Lifetime)
Jonathan Pryce, Wolf Hall (PBS)

Best Supporting Actress in a Movie or Limited Series

Claire Foy, Wolf Hall (PBS)
Cynthia Nixon, Stockholm, Pennsylvania (Lifetime)
Janet McTeer, The Honorable Woman (Sundance)
Khandi Alexander, Bessie (HBO)
Mo’Nique, Bessie (HBO)
WINNER: Sarah Paulson, American Horror Story: Freak Show (FX)

Best Drama Series

WINNER: The Americans (FX)
Empire (Fox)
Game of Thrones (HBO)
The Good Wife (CBS)
Homeland (Showtime)
Justified (FX)
Orange Is the New Black (Netflix)

Best Actress in a Drama Series

Eva Green, Penny Dreadful (Showtime)
Julianna Margulies, The Good Wife (CBS)
Keri Russell, The Americans (FX)
WINNER: Taraji P. Henson, Empire (FOX)
Vera Farmiga, Bates Motel (A&E)
Viola Davis, How to Get Away With Murder (ABC)

Best Actor in a Drama Series

Aden Young, Rectify (Sundance)
WINNER: Bob Odenkirk, Better Call Saul (AMC)
Charlie Hunnam, Sons of Anarchy (FX)
Freddie Highmore, Bates Motel (A&E)
Matthew Rhys, The Americans (FX)
Timothy Olyphant, Justified (FX)

Best Supporting Actress in a Drama Series

Carrie Coon, The Leftovers (HBO)
Christine Baranski, The Good Wife (CBS)
Joelle Carter, Justified (FX)
Katheryn Winnick, Vikings (History)
WINNER: Lorraine Toussaint, Orange Is the New Black (Netflix)
Mae Whitman, Parenthood (NBC)

More: The OITNB cast proves every single one of them have amazing voices (VIDEO)

Best Supporting Actor in a Drama Series

Ben Mendelsohn, Bloodline (Netflix)
Christopher Eccleston, The Leftovers (HBO)
Craig T. Nelson, Parenthood (NBC)
WINNER: Jonathan Banks, Better Call Saul (AMC)
Mandy Patinkin, Homeland (Showtime)
Walton Goggins, Justified (FX)


Guest Performer in a Drama Series

Cicely Tyson, How to Get Away with Murder (ABC)
Julianne Nicholson, Masters of Sex (Showtime)
Linda Lavin, The Good Wife (CBS)
Lois Smith, The Americans (FX)
WINNER: Sam Elliott, Justified (FX)
Walton Goggins, Sons of Anarchy (FX)

Best Reality Series

Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
Deadliest Catch (Discovery Channel)
Married at First Sight (A&E)
MythBusters (Discovery Channel)
WINNER: Shark Tank (ABC)
Undercover Boss (CBS)

Best Reality Competition Series

The Amazing Race (CBS)
America’s Got Talent (NBC)
Dancing With the Stars (ABC)
WINNER: Face Off (Syfy)
Master Chef Junior (FOX)
The Voice (NBC)

Best Reality Series Host

Anthony Bourdain, Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
Betty White, Betty White's Off Their Rockers (Lifetime)
WINNER: Cat Deeley, So You Think You Can Dance (FOX)
James Lipton, Inside the Actors Studio (Bravo)
Phil Keoghan, The Amazing Race (CBS)
Tom Bergeron, Dancing with the Stars (ABC)

Best Animated Series

WINNER: Archer (FX)
Bob's Burgers (FOX)
Gravity Falls (Disney Channel)
The Simpsons (FOX)
South Park (Comedy Central)
Star Wars Rebels (Disney XD)

Best Talk Show

WINNER: The Daily Show with Jon Stewart (Comedy Central)
The Graham Norton Show (BBC America)
Jimmy Kimmel Live (ABC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
The Late Late Show with James Corden (CBS)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)

Comments
Hot
New in Entertainment
Close

And you'll see personalized content just for you whenever you click the My Feed .

SheKnows is making some changes!