Share this Story

2014 Daytime Emmy nominees: Ellen DeGeneres, Dr. Oz

As the owner of Bloom Creatives, Caroline Gutierrez Goddard tells stories with words and photos -- and as such, is a regular contributor here at SheKnows.

Complete list of 2014 Daytime Emmy nominees

The 2014 Daytime Emmy nominees have been announced, and fan favorites Ellen DeGeneres and Dr. Oz are among the honorees.
Ellen DeGeneres
Photo credit: Apega/WENN

The Daytime Emmy Awards nominees are out! Ellen DeGeneres and the cast and crew of Sesame Street are going to be whooping it up today, as they nabbed a respective 9 and 15 nods apiece, while your favorite TV doc Dr. Oz snagged three noms.

"These exciting nominations officially launch the 41st Annual Daytime Emmy Awards," said David Michaels of the National Academy of Television Arts and Sciences. "This will be a true celebration of Daytime Television focusing on those behind the scenes that make so much of the great quality and innovation we see every day and those on-screen that invite us into the worlds of daytime drama, talk, legal courtroom, culinary, game shows, animation and children's programming we enjoy throughout the year. Congratulations to all the nominees!"

VIDEO: Lindsey Morgan on haters at the 2013 Daytime Emmy Awards >>

Outstanding Drama Series
The Bold and the Beautiful
Days of Our Lives
One Life To Live
The Young and the Restless

Outstanding New Approaches – Drama Series
DeVanity
Tainted Dreams
The Power Inside
Venice: The Series

Outstanding Pre-School Children's Series
Dino Dan
The Fresh Beat Band
Sesame Street
Yo Gabba Gabba!

Outstanding Children's Series
Animal Science
Game Changers with Kevin Frazier
R.L. Stine's The Haunting Hour: The Series
Sea Rescue

Outstanding Pre-School Children's Animated Program
Curious George
Disney Sofia the First
Peg + Cat
The Wonder Pets!

Outstanding Children's Animated Program
Beware the Batman — "Secrets"
The Fairly OddParents
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness
Monsters vs. Aliens
Turbo FAST

Outstanding Special Class Animated Program
Dan Vs.
Peter Rabbit
Star Wars: The Clone Wars
Transformers Prime Beast Hunters

Outstanding Culinary Program
Moveable Feast with Fine Cooking
Beer Geeks
Bobby Flay's Barbecue Addiction
Giada At Home
The Mind of a Chef
My Grandmother's Ravioli

Outstanding Game Show
The American Bible Challenge
The Chase
Jeopardy!
Let's Make A Deal
The Price Is Right
Wheel of Fortune

Outstanding Legal/Courtroom Program
Divorce Court
Judge Judy
Justice for All with Cristina Perez

Outstanding Lifestyle Program
America Now
Elbow Room
Home & Family
Home Made Simple
This Old House

Outstanding Travel Program
Awesome Adventures
Curious Traveler
Jack Hanna's Into the Wild
Ocean Mysteries with Jeff Corwin

Outstanding Morning Program
CBS Sunday Morning
CBS This Morning
Good Morning America
Today Show

Outstanding Morning Program in Spanish
Despierta América
Un Nuevo Día

Outstanding Talk Show / Informative
The Chew
The Dr. Oz Show
Dr. Phil
Steve Harvey

Outstanding Talk Show / Entertainment
The Ellen DeGeneres Show
Live! with Kelly and Michael
Rachael Ray
The Talk
The View

Outstanding Entertainment Program in Spanish
Clix
Destinos
El Gordo y la Flaca
Showbiz

Outstanding Entertainment News Program
Access Hollywood
E! News
Entertainment Tonight
Extra
TMZ

Outstanding Special Class Series
Ask This Old House
Lucky Dog
Sanjay Gupta, MD
Super Soul Sunday

Outstanding Special Class Special
A World of Dreams: Voices From the OUT100
Disney Parks Christmas Day Parade
mun2 News Special: Hecho en America
The Young and the Restless: Jeanne Cooper Tribute

Outstanding Special Class — Short Format Daytime Program
Deadman — "Deadman Catch"
Friends For Change
Make Your Mark
mI promise
Stella and Sam
Zou

INTERVIEW: Heather Roop talks AMC at the 2013 Daytime Emmy Awards >>

Outstanding New Approaches — Enhancement to a Daytime Program or Series
The Electric Company
The Ellen DeGeneres Show
mtvU's Against Our Will Campaign
Sesame Street
Sesame Street: Little Children, Big Challenges: Incarceration

Outstanding New Approaches — Original Daytime Program or Series
Design Squad Nation
The Scarecrow
The Weight of the Nation: Kebreeya's Salad Days

Outstanding Promotional Announcement – Episodic
2013 MTV Video Music Awards – Katy Perry
The Doctors
Hispanic Heritage Month Campaign
Nature
World Wide Day of Play 2013 Campaign

Outstanding Promotional Announcement – Institutional
Awkward / It's Your Sex Life – Gimme an "S"
General Hospital
Nick 2013 Halloween Campaign
Nick Letter IDs

Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Eileen Davidson, as Kristen DiMera, Days of Our Lives
Katherine Kelly Lang, as Brooke Logan, The Bold and the Beautiful
Heather Tom, as Katie Logan, The Bold and the Beautiful
Arianne Zucker, as Nicole Walker, Days of Our Lives

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman, as Jack Abbott, The Young and the Restless
Doug Davidson, as Paul Williams, The Young and the Restless
Christian Leblanc, as Michael Baldwin, The Young and the Restless
Billy Myer, as Billy Abbott, The Young and the Restless
Jason Thompson, as Patrick Drake, General Hospital

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Melissa Claire Egan, as Chelsea Newman, The Young and the Restless
Jane Elliot, as Tracy Quartermaine, General Hospital
Amelia Heinle, as Victoria Newman, The Young and the Restless
Elizabeth Hendrickson, as Chloe Fisher, The Young and the Restless
Kelly Sullivan, as Connie Falconeri, General Hospital

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Bradford Anderson, as Damian Spinelli, General Hospital
Steve Burton, as Dylan McAvoy, The Young and the Restless
Scott Clifton, as Liam Spencer, The Bold and the Beautiful
Eric Martsolf, as Brady Black, Days of Our Lives
Dominic Zamprogna, as Dante Falconeri, General Hospital

Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Kristen Alderson, as Kiki Jerome, General Hospital
Linsey Godfrey, as Caroline Spencer, The Bold and the Beautiful
Hunter King, as Summer Newman, The Young and the Restless
Kim Matula, as Hope Logan, The Bold and the Beautiful
Kelley Missal, as Danielle Manning, One Life To Live

Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Bryan Craig, as Morgan Corinthos, General Hospital
Chad Duell, as Michael Corinthos, General Hospital
Max Ehrich, as Fenmore Baldwin, The Young and the Restless
Chandler Massey, as Will Horton, Days of Our Lives
Daniel Polo, as Jamie Vernon, The Young and the Restless

Outstanding Performer in a Children's Series
Sesame Street, Leslie Carrara-Rudolph, as Sigrid, Carrie, Flantine, Velvet and Old Lady
Spooksville, Katie Douglas, as Sally Wilcox
Green Screen Adventures, Jessica Honor Carleton, as Snail, Mouse, Monster, Cow & Lion
Sesame Street, Joseph Mazzarino, as Stinky, Murray and Davy Jones
Sesame Street, David Rudman, as Baby Bear & Cookie Monster

Outstanding Performer in an Animated Program
Peter Rabbit, Sarah Bolt, as Jemima Puddleduck
Arthur, Alan Cumming, as Sebastian Winkleplotz
Peg + Cat, Hayley Faith Negrin, as Peg
Peg + Cat, Dwayne Hill, as Cat
Sabrina: Secrets of a Teenage Witch, Ashley Tisdale, as Sabrina Spellman

Outstanding Culinary Host
Bobby Flay's Barbecue Addiction, Bobby Flay
Giada At Home, Giada De Laurentiis
The Mind of a Chef, April Bloomfield, Sean Brock
Rachael Ray's Week in a Day, Rachael Ray

Outstanding Daytime Talent in Spanish
El Gordo y la Flaca, Carlos Calderon, Correspondent
El Gordo y la Flaca, Alejandra Espinosa, Correspondent
El Gordo y la Flaca, Lili Estefan, Co-Host
El Gordo y la Flaca, Rodner Figueroa, Correspondent
Nuestro Mundo, Patricia Janiot, Anchor

Outstanding Game Show Host
Let's Make A Deal, Wayne Brady
The American Bible Challenge, Jeff Foxworthy
Family Feud, Steve Harvey
Family Game Night, Todd Newton

Outstanding Host in a Lifestyle/Travel Program
America Now, Leeza Gibbons, Bill Rancic
Born to Explore with Richard Wiese, Richard Weise
Jack Hanna's Into the Wild, Jack Hanna
Joseph Rosendo's Travelscope, Joseph Rosendo
Ocean Mysteries with Jeff Corwin, Jeff Corwin
The Better Show, Rebecca Budig, Audra Lowe, JD Roberto

2013 Daytime Emmy Awards: Top 5 moments from the show >>

Outstanding Talk Show Host
The Dr. Oz Show, Dr. Mehmet Oz
Katie, Katie Couric
Rachael Ray, Rachael Ray
The Talk, Julie Chen, Sara Gilbert, Sharon Osbourne, Aisha Tyler, Sheryl Underwood
The View, Whoopi Goldberg, Jenny McCarthy, Sherri Shepherd, Barbara Walters

Outstanding Drama Series Writing Team
The Bold and the Beautiful
Days of Our Lives
The Young and the Restless

Outstanding Drama Series Directing Team
The Bold and the Beautiful
One Life To Live
The Young and the Restless

Outstanding Casting Director for a Drama Series
The Bold and the Beautiful, Casting Director Christy Dooley
Days of Our Lives, Casting Director Marnie Saitta
General Hospital, Casting Director Mark Teschner
The Young and the Restless, Casting Director Judy Blye Wilson

Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
All My Children, Production Designer Tim Goodmanson, Art Director Martin Fahrer, Set Decorators Sarah Fredericks, Lisa Nilsson
The Bold and the Beautiful, Production Designer Jack Forrestel, Art Director Fabrice Kenwood, Set Decorators Charlotte Garnell Schiede, Elsa Zamparelli
General Hospital, Production Designer Chip Dox, Set Decorators Jennifer Elliott, Andrew Evashchen
One Life To Live, Production Designer Tim Goodmanson, Art Director Martin Fahrer, Set Decorators Sarah Fredrick, Lisa K. Nillson

Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
The Bold and the Beautiful, Lighting Designers Phil Callan, Patrick Cunniff
General Hospital, Lighting Designers Robert Bessior, Vincent Steib
The Young and the Restless, Lighting Directors William Roberts, Ray Thompson

Outstanding Technical Team for a Drama Series
The Bold and the Beautiful
Days of Our Lives
General Hospital
The Young and the Restless

Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
The Bold and the Beautiful
Days of Our Lives
General Hospital
One Life To Live
The Young and the Restless

Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
All My Children
The Bold and the Beautiful
One Life To Live
The Young and the Restless

Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
All My Children
The Bold and the Beautiful
Days of Our Lives
The Young and the Restless

Outstanding Original Song — Drama
All My Children, "Parachute" Composer & Lyricist Denyse Tontz
Days of Our Lives, "A Love That Never Ends" Composers D. Brent Nelson, Kenneth R. Corday, Lyricist John David Webb
The Young and the Restless, "Make Me Remember" Composer & Lyricists Kati Mac, Rick Krizman
The Young and the Restless, "While We Can" Composer & Lyricists Kati Mac, Joie Scott

Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
The Bold and the Beautiful, Costume Designer Glenda Maddox
Days of Our Lives, Costume Designer Jayne Marie Kehoe
General Hospital, Costume Designer Shawn Reeves
The Young and the Restless, Costume Designer Mary Iannelli

Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
The Bold and the Beautiful, Key Hairstylist Michele Arvizo, Hairstylists Adriana Lucio, Romaine Markus-Meyers, Audrey Soto
Days of Our Lives, Hairstylists Rachel Bonner-Mason, Armando Licon, Maria Elena Pantoja,
Leigh Ann Pitchon, Margie Puga
One Life To Live, Head Hairstylist Wayne Bilotti
The Young and the Restless, Hairstylists Shannon Bradberry, George Guzman, Adriana Lucio,
Romaine Markus, Regina Rodriguez

Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
The Bold and the Beautiful, Key Makeup Artist Christine Lai-Johnson, Makeup Artists Jackie Brubaker, Allison Carey, Melissa Sandora
Days of Our Lives, Head Makeup Artist Gail J Hopkins, Makeup Artists Deidre Decker, Glen Alen Gutierrez, Joleen Rizzo, Nina Wells-Orme
General Hospital, Head Makeup Artist Donna Messina Armogida, Makeup Artists Angela Ackley, Caitlin Davison, Melinda Osgood, Tamara Papirian, Bobbi Roberts
The Young and the Restless, Makeup Artists Leilani Baker, Robert Bolger, Patti Denney,Laura Schaffer Holmes, Kathy Jones, Marlene Mason

Outstanding Casting for an Animated Series or Special
Beware the Batman, Casting Director Andrea Romano
Disney Sofia the First, Casting By Brian Mathias
Teenage Mutant Ninja Turtles, Casting By Sarah Noonan, Gene Vassilaros, Casting Supervisor Meredith Layne
The Polar Bears Movie, Casting Director Matthew Jon Beck, Casting By Ruth Lambert, Robert McGee

Outstanding Individual Achievement in Animation
WINNERS
Ernie Gilbert, Character Design, T.U.F.F. Puppy
Eddie Gribbin, Background Design, Peter Rabbit
Marten Johnmark, Storyboard, Peter Rabbit
Jose Lopez, Character Design, Transformers Prime Beast Hunters
Yasuhiro Motoda, Character Animator, Transformers Prime Beast Hunters
Jennifer Oxley, Production Design, Peg + Cat
Stephen Robinson, Production Design, Peter Rabbit
Christopher Voy, Color, Star Wars: The Clone Wars

Outstanding Writing in a Preschool Animated Program
Bubble Guppies, Head Writer/Writers Jonny Belt, Robert Scull, Writer Clark Stubbs
Dinosaur Train, Writers Craig Bartlett, Joe Purdy
Disney Sofia the First, Writers Doug Cooney, Laurie Israel, Erica Rothschild, Rachel Ruderman, Writer/Story Editor Craig Gerber
Peter Rabbit, Writers Mark Huckerby, Nick Ostler
The Wonder Pets!, Head Writer Billy Lopez, Writers Billy Aronson, Dustin Ferrer, Chris Nee, Melanie Pal

Outstanding Writing in an Animated Program
Arthur, Executive Story Editor Peter K Hirsch, Writers Craig Carlisle, Jacqui Deegan, Matt Hoverman, Dietrich Smith
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness, Writers Gene Grillo, Peter Hastings, Scott Kreamer, Doug Langdale, Paul Rugg
Martha Speaks, Head Writer Ken Scarborough, Writers Joe Fallon, Raye Lankford
Wild Kratts, Head Writers Chris Kratt, Martin Kratt

Outstanding Writing in a Children's Series
R.L. Stine's The Haunting Hour The Series
Sesame Street
The Aquabats! Super Show!

Outstanding Special Class Writing
Born to Explore with Richard Wiese
Disney Parks Christmas Day Parade
The Ellen DeGeneres Show
Joseph Rosendo's Travelscope
Made in Israel

Outstanding Directing in an Animated Program
Beware the Batman – "Secrets", Supervising Director Butch Lukic, Directors Curt Geda, Sam Liu, Rick Morales, Voice Director Andrea Romano
Curious George, Supervising Director/Director Jeff McGrath, Director Andrei Svisloski, Voice Director Susan Blu
Dan Vs., Supervising Director Brian Sheesley, Directors Stephanie Arnett, James Krenzke, Ashley Lenz, Supervising Animation Director Hyeonsu Park
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness, Directors Aaron Hammersley, Lane Lueras, Michael Mullen, Voice Director Peter Hastings
The Scarecrow, Directors Limbert Fabian, Brandon Oldenburg

Outstanding Directing in a Children's Series
R.L. Stine's The Haunting Hour The Series, Directors Neill Fearnley, Ken Friss, Jason Furukawa, James Head, Michael Robison
Sesame Street, Directors Kevin Clash, Ken Diego, Joseph Mazzarino, Scott Preston, Lisa Simon, Matt Vogel, Nadine Zylstra
Spooksville, Directors Ken Friss, James Head

Outstanding Directing in a Lifestyle/Culinary/Travel Program
Born to Explore with Richard Wiese, Director Mercedes Ildefonso Velgot
Joseph Rosendo's Travelscope, Director Joseph Rosendo
The Mind of a Chef, Directors Anna Chai, Michael Steed, Claudia Woloshin
Ocean Mysteries with Jeff Corwin, Director Patrick Lloyd Greene
This Old House, Director Thomas Draudt

Outstanding Directing in a Talk Show/Morning Program
CBS Sunday Morning, Director Nora Gerard
The Dr. Oz Show, Director Scot Titelbaum, Associate Director Debra Mackrell
Rachael Ray, Director Scott Preston, Associate Director Leslie Williams
Steve Harvey, Director Hal Grant, Associate Director Diane Stroud
The View, Director Mark Gentile, Associate Directors John F. Keegan, Rob Naylor

Outstanding Special Class Directing
87th Annual Macy's Thanksgiving Day Parade, Director Gary Halvorson
Disney Parks Christmas Day Parade, Director Ryan Polito
Giada in Paradise, Director Anne Fox

Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
The Ellen DeGeneres Show, Production Designer Anton Goss, Art Directors, Jay Heiserman, Zeya Maurer
R.L. Stine's The Haunting Hour The Series, Production Designer James Hazell, Art Director Teresa Weston, Set Decorator Jonathan Lancaster
Spooksville, Production Designer Tink, Art Director Alyssa King, Set Decorator Terry Lewis
The Talk, Production Designer Jeff Hall, Art Director Matthew Tognacci, Set Decorator Kristen O'Malley

Outstanding Achievement in Main Title and Graphic Design
Beware the Batman – "Secrets", Animation Supervisor T.J. Sullivan
Lalaloopsy, Title Designer Melissa Suber
The Mind of a Chef, Director of Design Adam Lupsha, Title Design/Graphic Artist Daniel de Graaf, Mike Houston
Sabrina Secrets of a Teenage Witch, Title Designer Stan Lim Graphic Artists Rouja Koleva, Flavio Mandrola, Manny Mazaria
Superbook, Title Designer Manoj Menon, Graphic Artist Aneesh Kurian, Graphics Producer Marty Kossoff, Creative Director – Graphics Owen Hurley, Director – Graphics Ratheesh Kalathil

Outstanding Achievement in Lighting Direction
The Ellen DeGeneres Show, Lighting Director Marisa Davis
The Queen Latifah Show, Lighting Designer Bobby Dickinson
Sesame Street, Lighting Designer Dan Kelley
The Aquabats! Super Show!
Wheel of Fortune, Lighting Designer Jeff Engel

Outstanding Technical Team
Disney Parks Christmas Day Parade
The Ellen DeGeneres Show
Good Morning America
The Price Is Right

Outstanding Achievement in Single Camera Photography
Giada In Paradise
Jonathan Bird's Blue World
Made in Israel
The Mind of a Chef

Outstanding Achievement in Single Camera Editing
Giada In Paradise
Made in Israel
The Mind of a Chef
This Old House

Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing
CBS Sunday Morning
Disney Parks Christmas Day Parade
The Ellen DeGeneres Show
Sesame Street

Super Soul Sunday

Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing
The Chew
The Ellen DeGeneres Show

Rachael Ray

Today Show

Outstanding Achievement in Sound Mixing – Live Action
Disney Parks Christmas Day Parade
Sesame Street

The Aquabats! Super Show!

Outstanding Achievement in Sound Mixing – Animation
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness
Monsters Vs Aliens

Teenage Mutant Ninja Turtles
Turbo FAST
Young Justice

Outstanding Achievement in Sound Editing – Live Action
The Mind of a Chef
Sesame Street

Outstanding Achievement in Sound Editing – Animation
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness
Monsters Vs Aliens

Sanjay and Craig
SpongeBob SquarePants
Star Wars: The Clone Wars

Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
The Backyardigans
Bubble Guppies
Disney Sofia the First
The Wonder Pets!

Outstanding Original Song
Let's Make A Deal, "30,000 Reasons to Love Me"
Sesame Street, "ABCs of moving"
Disney Sofia the First, "I Belong"
Sesame Street, "Rhymes with Mando"
Peter Rabbit, "Spring Has Sprung"

Outstanding Original Song – Main Title and Promo
Disney Sofia the First, "Disney Sofia the First: Main Title Theme"
PAW Patrol, "PAW Patrol Theme Song"
Peter Rabbit, "Peter Rabbit Theme Song"
Superbook, "Superbook Open"
Fusion, "We're Fusion"

Outstanding Achievement in Costume Design/Styling
The Ellen DeGeneres Show
The Fresh Beat Band
Green Screen Adventures
Sesame Street
Spooksville

Outstanding Achievement in Hairstyling
Bethenny
The Queen Latifah Show
Rachael Ray
The Talk

Outstanding Achievement in Makeup
Green Screen Adventures
R.L. Stine's The Haunting Hour The Series
Spooksville

The Talk

Outstanding Stunt Coordination
Spooksville, Stunt Coordinator Brett Armstrong
The Aquabats! Super Show!, Stunt Coordinator Skip Carlsen
The Aquabats! Super Show!, Stunt Coordinator Braxton McAllister

The 41st annual Daytime Emmy Awards will be held on June 22, 2014 at the Beverly Hilton Hotel.

Recommended for You
Comments
Hot
New in Entertainment
Close

And you'll see personalized content just for you whenever you click the My Feed .

SheKnows is making some changes!