Save More Spend Less Supermarket traps to avoid: Sales price for Multiples

4 years ago

Save More Spend Less Supermarket traps to avoid: Sales price for Multiples

Every store has a staning 5 for $5.00 which always gets your attendion, but is it a value? It’s a value only if you do your math again your calculator needs to be used divide your cost per item and of course per ounces or grams. weight your cost against your need and if your truly need five of anything. If you are a stockpiler you may say yes great deal I need this, but if it is fresh fruit like pears or oranges remember perishable foods should be avoided in bulk. Buying bulk fresh fruits or vegetables could be costly if you don’t have a definite plan such as using it for an important event, dinner party pot luck etc. or if your item can be flash freezed. If you opt for flash freezing check out our previous blog  Flash Freezing for step by step instructions. Just be sure that you purchase is still a value when you calculate and get it home you must have room for it and a plan for every item you purchase bulk or not. For more tips and savings go to www.where2save.com

This is an article written by a member of the SheKnows Community. The SheKnows editorial team has not edited, vetted or endorsed the content of this post. Want to join our amazing community and share your own story? Sign up here.
comments

More from living

Living
by Whitney Coy | 2 days ago
Living
by Lisa Fogarty | 2 days ago
Living
by FairyGodBoss | 3 days ago
Living
by Justina Huddleston | 13 days ago
Living
by Sarah Brooks | 15 days ago
Living
by STYLECASTER | 15 days ago